Szkoła podstawowa i jej infrastruktura
Szkoła podstawowa w Strzebielinie powstała z adaptacji budynku po byłej tuczarni, a potem OHP co nastąpiło w 1983 roku. W roku 1991 oddano do użytku nowo wybudowaną salę gimnastyczną, wraz z dwiema szatniami, osobna dla chłopców i dziewcząt, oraz dwie nowe sale lekcyjne znajdujące się nad nimi w których obecnie mieści się Przedszkole.
DuzaSzkola2
Zespół Kształcenia i Wychowania
Sprawozdanie szkolne za rok 2004/2005 podaje iż szkoła posiada 15 pomieszczeń dydaktycznych, salę komputerową która zajmuje jedną z sal dydaktycznych. salę gimnastyczną, oraz specjalistyczne gabinety: logopedyczny, dentystyczny oraz pedagoga szkolnego.[1]
Szkoła to budynek dwukondygnacyjny. Tuż przy wejściu znajdują się szatnie dla uczniów, a po pokonaniu kilku schodów dochodzi się do sporego hallu, skąd można udać się na korytarz przy sali gimnastycznej, gdzie mieści się mały gabinet pedagoga i szatnie, do świetlicy, stołówki, toalet ( osobne dla uczniów i nauczycieli), sekretariatu i gabinetu dyrektora szkoły, oraz sal lekcyjnych w których uczą się dzieci młodsze.
DolnyHol
Dolny hall
Drugi duży hall, biblioteka i pozostałe gabinety dydaktyczne znajdują się na piętrze. Niemal że na wprost od schodów umieszczony jest też pokój nauczycielski.
GornyHol
Górny hall
Wnętrze szkoły wygląda bardzo przyjaźnie, na ścianach wiszą gabloty ze zdjęciami z różnych uroczystości, oraz poświęcone tematyce związanej z patronem. Można podziwiać też prace dzieci wywieszone na gazetkach bądź obramowane i powieszone na ścianie. Łatwo też znaleźć tablice z ogłoszeniami.
Trofea
Szkolne trofea
Gablotka
Gablota na hallu
Sale lekcyjne zostały urządzone na miarę możliwości finansowych szkoły. Znajdują się w nich podstawowe narzędzia potrzebne w pracy dydaktycznej poszczególnych przedmiotów, ale też liczne gazetki tematyczne i kwiaty, które nadają wnętrzu bardziej przyjazny wydźwięk.
GazetkaMorska
Gazetka w sali morskiej
Zasoby biblioteki są dostosowane do potrzeb uczniów, stale też się powiększają o nowe książki, zwłaszcza lektury obowiązkowe, bo tych egzemplarzy nigdy nie jest za dużo. Świetlicą jest niezbyt duża sala w której niegdyś uczono religii. Na szczęście wystarcza ona przy tej liczbie osób z niej korzystających.
Swietlica
Dzieci w świetlicy szkolnej
Stołówka jest schludnym i dość dużym pomieszczeniem, ma też bezpośrednie połączenie z kuchnią co ułatwia wydawanie posiłków.
Stolowka
Stołówka
Niewątpliwie bardzo przyjaznym pomieszczeniem wydaje się być gabinet logopedy szkolnego. Sporo tu zabawek i ciekawych gier, a na ścianie wisi duże lustro niezbędne przy pracy z dziećmi. Niestety z braku pomieszczeń gabinet pedagoga szkolnego urządzono
w pomieszczeniu z którego korzystali w czasie przerw nauczyciele wychowania fizycznego, zatem jest on niewielki, a poza tym pełni podwójną funkcję. Pozytywnym aspektem jest tu jednak jego położenie tuż przy bocznym wejściu do szkoły dzięki czemu łatwo go znaleźć.
Sala gimnastyczna jest stosunkowo młodym pomieszczeniem i już przeszła spory remont. Korzystają z niej nie tylko uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, ale również miejscowi. Poza tym odbywają się tu treningi sekcji Kung-Fu a zimą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ponadto za szkołą znajduje się duży teren, a na nim boisko do piłki nożnej, koszykówki i piłki siatkowej oraz bieżnia.
Artykuł jest fragmentem pracy Agnieszki Schimmelpfennig
"Działalność dydaktyczna i opiekuńczo - wychowawcza Zespołu Kształcenia i Wychowania w Strzebielinie w latach 1998 - 2006"
Za możliwość skorzystania z pracy dziękujemy :)

[1] Sprawozdanie szkolne za rok 2004/2005